DGS Başvurusu

2 yıllık meslek yüksekokulu programlarından 4 yıllık lisans programlarına geçiş yapmak isteyen adayların, DGS’ye başvurabilmeleri için mezun durumda olmaları gerekir. Başvurular ÖSYM’nin sitesinden elektronik ortamda yapılır. Kılavuz ve aday bilgi formu satılmamaktadır, bu belgelere de ÖSYM’nin sitesinden ve sitemizdeki DGS duyuruları bölümünden edilebilirsiniz.

Başvuru merkezinden başvuru yaparken bazı dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Sınav ücreti bankaya yatırılmış, aday bilgi formu eksiksiz ve doğru biçimde doldurulmuş olması gerekir. Ayrıca yanınızda onaylı bir kimlik belgeniz ve mezuniyet belgenizin bir örneği bulunmalıdır. Bunlardan farklı olarak, başvuru merkezinde fotoğrafınız çekileceğinden dolayı, yüzünüzün tanınmasını engelleyecek şekilde makyaj, saç, sakal, bıyık gibi engeller bulunmamalıdır. Sınav sırasında gözetmen sizin fotoğrafınızla aynı kişi olmadığınıza kanaat getirirse sınava alınmamanız gibi bir durum ortaya çıkabilir.

İnternet üzerinden başvuru, DGS sınav ücreti yatırıldıktan sonra yapılır. Sınav ücretinin miktarı o yıla ait kılavuzda belirtilmektedir. İnternetten başvuru yapabilmek için son iki yıl içerisinde DGS’ye başvurmuş olmanız gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*