imtihan.org – KPSS, ALES, YDS, LYS, YGS, DGS, Ehliyet SınavlarıALES Nedir?

ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı), halk tabiri ile söyleyecek olursak yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin mezun olduktan veya olmadan önce girdikleri bir sınavdır. Tam olarak sınavın nerelerde kullanıldığını kılavuz cümleleriyle aktaralım:

ilgili kurumların kullanacakları puanları veren bir sınavdır.

ALES Ne Zaman Yapılır?

ALES sınavı yılda iki kez yapılır. İlkbahar ve sonbahar olmak üzere genellikle MART ve KASIM aylarında yapılan bir sınavdır. Sınav ve başvuru tarihleriyle ilgili geniş bilgiyi ALES ile ilgili duyurular sayfamızdan takip edebilirsiniz.

ALES Puanım Kaç Yıl Geçerlidir?

ALES’ten almış olduğunuz puan 3 yıl geçerlidir. Yani bu sınavdan örneğin 70 aldığınız takdirde, bu puanı 3 yıl boyunca kullanarak eğitim kurumlarına başvuruda bulunabilirsiniz.

ALES Sorularının Kapsamı Nedir?

ALES, sayısal ve sözel olmak üzere iki bölümdür. Sayısal bölüm de kendi içerisinde Sayısal-1 ve Sayısal-2 olarak ikiye ayrılmaktadır. Her bir sayısal bölümde 50 soru bulunmaktadır. Böylece sayısal testin toplamı 100 sorudan oluşur. Sözel bölümde de aynı şekilde Sözel-1 ve Sözel-2 olmak üzere her bir test 50 soru olmak üzere toplam 100 soru vardır. Sınavın toplam soru sayısı 200 adettir. ALES sınavının süresi 180 dakikadır.

ALES Başvuru Belgelerini Nasıl Temin Edebilirim?

Herhangi bir başvuru formu ve kılavuz satışı yapılmamaktadır. Bu belgeler ÖSYM’nin sitesinden ve sitemizin ALES ile ilgili duyurular sayfasından temin edilebilmektedir.

ALES Sınav Ücreti Ne Kadar?

Sınav ücreti ile ilgili detaylı bilgili kılavuzda bulunmaktadır.

ALES Sınavına Kaç Kişi Giriyor?

2013 Sonbahar dönemindeki ALES’e 274.324 kişi girmiştir.

ALES’ten Kaç Puan Almalıyım?

Başvurduğunuz lisansüstü programın puan türünde en az 55 puan almalısınız. Başvuruda bulunacağınız üniversite bu puanın %50’den az olmamak şartıyla ne kadarının kullanılacağına karar verir.

0 Responses

Leave a Reply
Son Yazılar


Sayfalar