Yurtdışı eğitim görmek artık hayal değil.

Almanya’da üniversite öğrenimine her geçen yıl ilgi artıyor.

Yurtdışı eğitim düşünen herkesin ilk hesap ettikleri aşamalardan birisi acaba masraflarım ne kadar olacak ? sorusudur. Çünkü yurtdışında yaşam için üniversite öğrenim giderleri ve sosyal yaşam giderleri göz önüne alındığında yurtdışında öğrenim gören öğrencilere ciddi bir maddi külfet gerekir. Örneğin birçok batı ülkesinde üniversitelerin yıllık ücretleri ortalama 10.000 Euroyu bulmaktadır. Bunun yanında sosyal yaşam giderleri de göz önüne alındığında bu rakam yıllık 20.000 euroya ulaşabilmektedir.

Halbuki Almanya’da üniversite okumak için böyle bir ücret söz konusu bile değildir. Almanya’da üniversitele harçları olmamakla birlikte, öğrenciler üniversitelerin kütüphanesinden ve online hizmetlerinden, sosyal ve spor aktivitelerinden de ücretsiz olarak yararlanabilmektedirler.

Bunun yanında öğrencilere yıllık olarak verilen semestr ticket sayesinde üniversite öğrencileri öğrenim gördükleri üniversite şehrinde ücretsiz olarak seyahat edebilmektedirler. Ayrıca Almanya’da üniversite öğrenimi gören öğrenciler ikinci bir yabancı dili de sadece sembolik ücretler karşılığında öğrenebilme imkanına sahiptirler.

Genel kategorisine gönderildi Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*