Çetinsaya: “Akademisyenlik cazip hale getirilmeli”

Akademiyle ilgilenenler bilirler. Yök Başkanı Çetinsaya, Ağustos ayında “sonbaharda zam” müjdesi vermişti. Ancak kasım ayının sonuna gelinmesine rağmen hala daha zamla ilgili bir detay veya yetkili ağızlardan bir açıklama yapılmadı. Akademisyenler, özellikle araştırma görevlileri, YÖK’ten büyük oranda bir zam bekliyor ancak gün geçtikçe umutlar tükeniyor.

Araştırma görevlileri kamudaki denklerinin çok altında maaş alıyorlar. Örneğin TÜBİTAK’ta bir uzman yardımcısı normal araştırma görevlilerinden en az 1000 TL daha fazla maaş alıyor. Oysa ki araştırma görevlileri yüksek lisans ve doktora yapan, bilimsel çalışmalar yapan, kalifiye insanlardır. Ancak özlük haklarının genişletilmemesi, mesleğin cazip olmaktan çıkmasına neden oluyor. YÖK Başkanı’nın da söylediği tam olarak bu.

Çetinsaya, öğretim elemanı sayısının öğrenci sayısındaki artışı karşılayamadığını, buna rağmen akademisyenliğin özlük haklarının cazip olmadığından dolayı yeni mezun gençlerin mesleğe özendirilemediğini dile getirdi ve ekledi: “Öğretim elemanlarının maaşları son yıllarda yerinde sayıyor. Bu duruma acil bir çözüm bulunması gerekiyor. Yeni yasa çalışmaları fırsat bilinerek özlük hakları konusunda önemli değişiklikler yapılmalı. Gençler için akademisyenlik cazip hale getirilmeli.

Bu durumda, eğer araştırma görevlilerin maaşları kamudaki denk rütbeleriyle eşitlenecekse, en az 3000 TL gibi bir maaş verilmesi gerekmektedir. Bu da yüzde 50 zam yapılmasını gerektirir. Oysa bu kadar büyük bir zam beklentisi ne yetkililerin açıklamalarında görünüyor, ne de akademisyenlerin böyle bir beklentisi var. Bunun yerine geçtiğimiz aylarda askeri personele yapılan yüzde 20’lik zamma denk bir zam bekleniyor. Bu bile birçok araştırma görevlisine göre hayal. Mümkün olan en fazla zam çoğu kişi tarafından 200-300 TL gibi bir zam olarak bekleniyor.

Önümüzdeki aylarda, bütçe görüşmelerinin de tamamlanmasıyla birlikte, akademisyenlere yapılacak zamların detayları belli olacak. O zamana kadar kimsenin ne net bir bilgi vermeye niyeti var, ne de bu konuda ciddi tahminler yapılabilecek gibi görünüyor.

Genel kategorisine gönderildi Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*