imtihan.org – KPSS, ALES, YDS, LYS, YGS, DGS, Ehliyet Sınavları« | »

ALES’te Nasıl Yüksek Puan Alınır?

, akademik kariyer yapmak isteyenlerin vazgeçilmezidir. Bu sınav birçok üniversitede yüksek lisans ve doktora programlarına kayıt sırasında en etkili puanlardan birini oluşturmaktadır. Konumuza girmeden önce bilmeyenler için sorusunun cevabını verelim.

ALES, 200 soruluk Türkçe ve Matematik testlerinden oluşan bir sınavdır. 50 adet Sözel-1, 50 Adet Sözel-2, 50 Adet Sayısal-1 ve 50 Adet Sayısal-2 sorusu bulunmaktadır. Bununla birlikte sınav süresi 180 dakikadır. Sayısal ve Eşit Ağırlık’tan sınava girenler Sözel-2 testini çözmez, Sözel bölümden girenler ise Sayısal-2 testini çözmez.

Kitapçık sırasına göre gidelim ve Sayısal-1 testinden başlayalım. Bu testte basit matematik soruları vardır. Ne gibi? Mesela; “aşağıdakilerden hangisi sayı doğrusuna en yakındır?” Gördüğünüz gibi herhangi bir özel yetenek gerektirmeyen, tamamen ilkokul bilgileriyle çözülebilecek bir soru. Başka bir soruya göz atalım; “Meral parasının yarısıyla bir ayakkabı, sonra da kalan parasının yarısıyla bir gömlek alıyor.” Soru metnini söylemeye gerek yoktur sanırım.

Bunlarla birlikte üslü sayılar, denklemler gibi ortaokul ve lise bilgileriniz de sorgulanıyor. Grafik okuma soruları, sınavda sorulan başka bir soru tipi. Örneğin size bir arabanın yol / hız grafiği verilir ve bu bilgileri kullanarak başka bir bilgi çıkarmanız istenebilir. Ve ALES’in genel mantığı olan ““na gelelim. Bu sorular matematik bilgisini ölçmekten ziyade birazda beyin jimnastiği yaptıran sorulardır. Mesela bir sorunun grafiğine göz atalım:

Sol tarafta görmüş olduğunuz şekil ve metinlerle ilgili 2011 Ales İlkbahar’da 3 adet soru sorulmuştur. Grafiğe bakmanız, ve bu grafikle ilgili soruları çözümlemeniz sizden istenmektedir. Küplerin görünüşü, hangi taraftan bakılırsa ne tarafı görünmez gibi sorular başta biraz zor gelse de uğraşıldıktan sonra kolayca yapılmaktadır. Yukarıda demiştik, bu soruların genel manada adı “mantıksal akıl yürütme soruları“dır. Yani belli başlı matematik kuralları yerine, size verilen bilgilerden çıkarımlar elde etmenize yönelik sorulardır. Bu soruları yapmak için öncelikle soru metnini ve size verilenleri çok iyi anlamanız ve analiz etmeniz gerekmektedir. Bundan sonra sizden isteneni doğru anlayarak soruyu cevaplandırmalısınız.

Sayısal-2 testinde de yine ilk önce matematiğin temelleri karşımıza çıkar. Ancak sorular birinci bölümdekilere nispeten biraz daha zordur. Denklemler, üslü sayılar, köklü sayılar daha fazla sizi uğraştırır. Ayrıca ikinci bölümde Geometri soruları bulunmaktadır. Mantıksal akıl yürütme soruları ikinci bölümde de vardır.

Sözel testine geçecek olursak… Dedik ya, ALES akademisyenleri ve akademik kariyer yapmak isteyenleri ilgilendiren bir sınavdır. Bu yüzden olsa gerek, Sözel-1 testindeki soruların büyük çoğunluğu okuduğunu anlamaya yönelik sorulardır. Paragraf soruları, cümlede anlatılmak istenen nedir, akışı bozan cümle hangisidir gibi sorular Sözel-1 testinde bulunmaktadır. Sayısal testinde olduğu gibi burada da mantıksal akıl yürütme diğer bir deyişle vardır.

Yine örnek bir muhakeme sorusu verelim. Sağ tarafta 2011 Ales İlkbahar döneminde Sözel-1 testinde sorulmuş bir muhakeme sorusunun metnini görüyorsunuz. Dokuz adet isim verilmiş ve bunların sevdiği çiçeklerle ilgili bilgiler verilmiş. Bu bilgilerden yola çıkarak sizden bazı bilgiler istenmektedir.

ALES’te dikkat çeken bir konu, dil bilgisi sorularının olmamasıdır. Sorular tamamen okuduğunu anlama sorularıdır. Sözel-2 sorularında da aynı şeyler geçerlidir. Her iki testte de 8 adet muhakeme sorusu bulunmaktadır. Peki şimdi asıl sorumuza gelelim. ALES’ten nasıl yüksek puan alınır?

ALES’i Herkes Yapar, Önemli Olan Hızlı Çözebilmek!

Bu söz adeta slogan haline gelmiştir. ALES sorularını normal bir zamanda normal bir psikoloji ile çözen birisi için sorular gayet basittir. Bunu gören, ancak sınav psikolojisini yaşamamış birisi kolaylıkla sınav hakkında ahkam kesebilir. Sakın aldırmayın. Olay hiç de o kadar kolay olmuyor.

ALES’te en büyük sorunlardan birisi vakit problemidir. Bahsettiğimiz mantıksal akıl yürütme soruları, diğer bir deyişle muhakeme soruları sınav esnasında çok vakit almaktadır. Bendeniz kendimden biliyorum, sorunun basit olduğunu görüyorsunuz, çözmeye çalışıyorsunuz, ha gayret bitti derken bir de bakıyorsunuz da 4 tane soru için 10 dakika harcamışsınız. Normal zamanda çözülebilecek sorular sınavda süre yetmezliğinden dolayı yanlış olarak çözülebilmektedir.

Bu durumda yapılması gereken çok fazla alıştırma yapmaktır. Bol bol soru çözülerek süre sorunu aşılabilir.

ALES kesinlikle kursa gidilerek halledilmesine gerek olmayan bir sınavdır. Çünkü hemen hemen bütün konular mantık sorularıdır ve ilkokul-lise bilgileriyle rahatça çözülebilmektedir.

Mantıksal akıl yürütme soruları için tablo oluşturmak sınavda çok işinize yarayacaktır. Örneğin 7 farklı günde yapılan işler size verildiğinde hemen 7 sütunlu bir tablo yaparak  işe başlayabilirsiniz. Ya da size 6 renk gömlek ve bunları giyen 6 kişi verildiyse ilk yapmanız gereken sütun ve satırlar oluşturarak bu bilgileri tablo şeklinde yerine yerleştirmek olacaktır. Bu sayede size verilen bilgileri okuma konusunda daha rahat olacaksınız.

ALES, hiçbir şekilde korkulacak bir sınav değildir. Tek yapmanız gereken yeterince pratik yapmaktır. Tavsiyelerimizin size yardımcı olduğu temennisiyle sizlere veda ediyoruz. Tüm akademisyen adaylarına başarılar diliyoruz.

Creative Commons Lisansı
ALES'te Nasıl Yüksek Puan Alınır? by imtihan.org is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 Unported License.

Posted by on 24 Ağustos 2011.

Tags: , , , , , , ,

Categories: ALES

29 Responses

 1. ALES’te çok yüksek puan yapabilmek için aşağıdakilerden en az (bana göre) ikisi gerekir:

  1- Müthiş bir zeka,
  2- Uzun süre disiplinli çalışma,
  3- Sınav sırasında stresin olmaması, dikkati toparlayabilme, yani psikolojinizin iyi olması.

  Eğer Boğaziçi’nde yüksek lisans yapmak istiyorsanız da yukardaki kriterler gerekir gibi, yüksek puandan kastım ise 95-100. Fakat Boğaziçi’nde değil de Yıldız Teknik gibi basit devlet üniversitelerinde veya özel üniversitelerde master yapmak istiyorsanız 60 yapın yeter.

  by Aivaz on Şub 6, 2012 at 06:15

 2. Yıldız güzide bir ünivdir.Boğaziçinin adı büyük götü boğuktur.

  by Sıtkı sıyrık on Eki 4, 2012 at 16:43

 3. yıldız teknik, basit devlet üniversitesi mi? !

  by alesss on Kas 1, 2012 at 21:12

 4. YTÜ’yü yererek kendi kaliteni mi yükselttin canım ?

  by Züper Akademisyen on May 11, 2013 at 15:46

 5. az önce baktım 78 ales ile doktoraya girememişim 60 nere 78 nere o işler hiç belli olmuyor

  by deniz on Ağu 2, 2013 at 13:19

 6. bu nasıl ukalaca bir tabirdir!

  by büşra on Eyl 13, 2013 at 12:17

 7. yani ayıptır ya, laf arasında yıldız tekniği aşağılamak… yani ezikliğini gidermeye çalıştığın o kadar belli ki, muhtemelen çevrende ytü’den insanlar var, seni çok pis ezikliyolar sende hıncını buralarda alıyosun, yazık la kimin çocuğuysan.

  by hukukçu on Eki 13, 2013 at 14:00

 8. ODTÜ’yü de kat araya 🙂

  by Savaş on Ara 6, 2016 at 21:30

 9. Yildiz teknik gibi basit devlet universitelerinde ifadesi de ne demek oluyor?!

  by Gul on Nis 18, 2012 at 16:24

 10. katılıyorum size, yıldız teknik gayet saygın bir üniversite.

  by brc on Eyl 17, 2012 at 00:27

 11. yıldız teknik ve itü gibi BAŞARILI TEKNİK üniversitelerde yapmak istiyorsanız 80 i geçin boğaziçi gibi eğitim fakültesi de bulunan genelde sözel bölümlerde başarılı olan üniversiteleri bilmiyorum açıkçası pek ilgilenmedim.

  by esra on May 9, 2012 at 18:35

 12. kendini birşey söylüyorum sanmış arkadaş!

  by NAZ on May 14, 2012 at 09:20

 13. ALES-in nasıl bir sınav olduğunu bilmiyordum çox sağ olun gerçekden yardımcı oldunuz.

  by Sadiq Qasimov on May 24, 2012 at 12:46

 14. ALES-in nasıl bir sınav olduğunu bilmiyordum çox sağ olun gerçekden yardımcı oldunuz.

  by Sadiq Qasimov on May 24, 2012 at 12:46

 15. Merhabalar ankara dtcf yüksek lisans yapmak için kaç puan almak gerekir bilginiz varmı ?

  by ayse seciil on Haz 27, 2012 at 10:24

 16. çok açıklayıcı ve pratik bi yazı olmuş, çok teşekkürler.

  by busra dkr on Tem 3, 2012 at 11:54

 17. merabalar, arkadaşlar ben ingiliz dil biliminden mezun oluyorum okutmanlık yapmak istiyorum ne yapmam lazım sınavlardan kaç almam lazım sizce yardımcı olursanız sevinirim. öyle çok yüksek üniversitelerde çalışmam zor biliyorum. normal bi üniversitede okutman olarak çalışabilmem içi ne gerekli. yardımlarınızı bekliyorum. şimdiden teşekkürler…

  by hakan on Ağu 11, 2012 at 02:52

 18. Öncelikle küçük-büyük üniversite farketmez, KPDS veya ÜDS puanınızı en az 90-95 bandına çekmelisiniz. ALES puanınızın da 80-85 gibi olması yeterlidir diye düşünüyorum. Siz yine de YÖK’teki başvuruları takip edin ve başvuruların sonuçları açıklandığında adayların hangi puanlarla girdiğine bakın, daha iyi fikir sahibi olursunuz.

  by admin on Ağu 11, 2012 at 16:51

 19. Merhaba,yazınız çok bilgilendirici olmuş,bunun üzerine bir soru sormak isterim.

  Benim lisan bölümüm işletme ,ALES ten eşit ağırlığı buna göre mi seçmek zorundayız yoksa eşit ağırlık mezunu olmakla beraber yüksek lisansımızı yapmak istediğimiz alana göre mi sözel sayısal ve eşit ağırlık şeklinde tercih ederek mi soruları çözeceğiz.
  Bir de ALES sınavında en güvenilir kaliteli yayınevi kitap hatta mümkünse varsa cd yayını tavsiye eder misiniz?
  teşekkür ederim.

  by tuba on Eyl 23, 2012 at 08:11

 20. ALES’te hangi yüksek lisans programına girecekseniz onun alanına göre seçeceksiniz. İşletme için EA çözmelisiniz.

  Yayınevi, kitap vs. tavsiyelerinde bulunamıyoruz.

  by admin on Eyl 25, 2012 at 10:15

 21. Evet Yıldız Teknik saygın bir üniversiteydi. Meşhur “İSLAMİ BİSİKLET” tartışmasını alnına leke olarak sürdü. Umarım temizler.

  by serdar on Kas 8, 2012 at 09:28

 22. gazi ünv.4yıllık elsanatları mezunuyum.okul öncesi veya pdr de yüksek lisans yapabilirmiyim.

  by asmin on Kas 9, 2012 at 04:15

 23. merhaba yazınız için teşekkür ederim.

  özel bi üniversitede bilgisayar mühendisliği bölümünde yüksek lisansa giriş için ne kadar ales puanı yeter? (örneğin çankaya üniversitesi)

  by hakan on Kas 11, 2012 at 13:00

 24. Boğaziçi (robert koleji) zamanında Atatürk’ün bile kaldıramadığı yabancı menşeyli ünilerden biridir. Kaynakları belli olmayan yerlerden beslenir, en iyi imkanlarla donatılır ve öğrenciler oraya gitmeye özendirilir. Türkiyenin en iyi beyinleri bu okullara gider ve yabancıların istekleine göre yetiştirilirler. Yabancı öğretim elemanı az olmasına rağmen Türkçe dilde konferans vermenize izin vermezler. Daha ayrıntılı bilgi için Oktay Sinanoğlu’nun kitaplarını okuyabilirsiniz. Oktay Sinanoğlu Yale üniversitesinde(dünyanın eniyi ünilerinden biri) 25 yaşında profesör olmuş ve zamanının en genç profesörü unvanını kazanmıştır.
  Türkiye’ye döndüğünde Boğaziçinden teklif gelmesine rağmen bu pislikleri çok iyi bildiği için Yıldız Teknik üniversitesinde görev yapmıştır.
  Bu yüzden bilip bilmeden konuşmayın. Biraz gözünüzü açın sizin nasıl görmenizi istedikleri gibi görmeyin. gerçeği görün.

  by ali on Mar 2, 2013 at 18:55

 25. Merhaba bilgilendirme çok iyi ama sormak istediğim birşey var tam olarak türkçe 1 ve türkçe 2 mat 1 ve mat 2 konuları neler konu dağılımı nasıl? vede bu 4 bölümde kaçar tane Mantıksal Akıl Yürütme Sorusu var?

  by Fevzi on Mar 24, 2013 at 02:25

 26. Yıldız teknik kadar basit bir üniversite yok sanırım. o yüzdendir ki orada yüksek yapmak için 50 falan da alsanız yetecektir.

  by Yıldız Baskan on Mar 28, 2013 at 20:57

 27. merhabalar.Ben biraz panik yaptım arkadaşlar.beni bilgilendirirseniz sevinirim.Şimdi lisede girilen ygs de eşit ağırlıklar fen çözmüyorlar ya da 1,2 tane çözüyorlar. ama sayısalcılar sosyali de yalayıp yutuyorlar.şimdi soru şu acaba ales te de sayısalcılar az puan getirecek olan söz2 yi felan da çözüyor mu.yani minik farklar atmak için çözülebiliyor mu.çözüyorlar mı.LÜTFEN YANITLAYIN…

  by semih kök on Tem 20, 2013 at 13:18

 28. Eğer dandik yıldız teknik ve itü gibi sıradan ünilerde yüksek lisans yapmak istiyorsanız 95 üzeri yeter harvard oxford için 110 sdafasdf

  by Kaan on Kas 15, 2013 at 16:14

 29. Arkadaşlar kusura bakmayın ama bu bir gerçektir boğaziçi ve odtü her zaman başkadır. Yoksa ÖSS de en yüksek puanı almayı başarabilenler giremezdi sadece bu üniversitelere bence eziklenen sizlersiniz. Ytü orta sınıf bir üniversitedir üzgünüm.

  by melis on Ara 1, 2016 at 13:49

Leave a Reply

« | »
Son Yazılar


Sayfalar